Rašelinový zábal
Rašelina je tvorená skupinou látok, ktoré sú prirodzeným produktom zemného prostredia a vznikajú biologickým procesom po dobu 40 tisíc rokov.Rašelina je stvorená z viac ako stoviek rastlín, rastúcich v plodnej pôde. Skrýva nespočetné množstvo živín, prírodných stopových prvkov, minerály a látky ľahko vstrebávajúce sa cez ľudskú pokožku. Je bohatá na organické látky, a to hlavne na kyselinu huminovú, triesloviny, vosky a enzýmy.
Blahodárne byliny, trávy a kvitnúce rastliny sa postupom času transformovali na botanickú hmotu. Unikátnu molekulárnu štruktúru rašelinových hmôt obsahujúcu celý rad bioaktívnych látok, ktoré sú schopné efektívne udržiavať teplo a chlad. Rašelina je dnes uznávaná na celom svete a to predovšetkým pre svoje výnimočné regeneračné vlastnosti a hojivé účinky. Priaznivo ovplyvňuje obnovu kožných buniek, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu. Svojím zložením zvyšuje prekrvenie, zlepšuje činnosť svalstva a kĺbov, podporuje rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov, zlepšuje hojenie ťažkých kožných ekzémov, zlepšuje stav pomarančovej pokožky, a mnohé iné. V posledných rokoch sa rašelina osvedčila aj ako prevencia obezity.
Rašelina je podávaná v polopriepustných, membránových igelitových vreckách, ktoré sú určené na jednorázové použitie.
Rašelinový zábal sa doporučuje:
– pri akútnych a chronických stavoch reumatického pôvodu a traumatického pôvodu
– bolestiach chrbtice, kĺbov, svalov
– napätí a spazme svalov
– obezite a celulitíde
– zlepšuje cirkuláciu krvi
– zvyšuje lokálne prekrvenie, celkové prehriatie
– relaxácia
– rašelinové zábaly sa doporučujú aplikovať 1x denne
Kontraindikácie pre teplý zábal:
– precitlivenosť na teplo
– opuchy neznámho pôvodu
– alergia na huminové kyseliny
– akútne zápaly močových ciest
– tehotenstvo
– dekompenzované kardiologické ochorenia
– otvorené poranenia kože, krvácanie
– horúčkovité stavy
– ťažšie zápalové iné akútne ochorenia kože
– ťažké obehové poruchy
Jednorázový rašelinový zábal sa doporučuje aplikovať 1 x denne. Môžeme si vybrať miesto priloženia na krčnú a hrudnú chrbticu, krížovú časť s driekovou, alebo dať dva zábaly, ktoré pokryjú celú časť chrbta.
Cieľom rašelinového zábalu je posilniť imunitný systém, stimulovať cirkuláciu krvi a lymfy, zrýchliť bunkovú aktivitu a prirodzenou cestou aktivovať samoliečiaci potenciál organizmu.